Peremes vagy perem nélküli? Lapos vagy mélyöblítésű? - Wc választó kisokos
Amellett, hogy a WC-k külső formája, falhoz rögzítése számtalan variációt kínál, szükséges a belső kialakításukban is döntéseket hoznunk egy építkezés vagy fürdőszoba felújítás során.
Alapvetően két nagy csoportját különböztetjük meg a WC csészéknek, ezek pedig a laposöblítésű és mélyöblítésű kialakítások. A laposöblítésű WC-k esetében egy tálcát alakítanak ki a WC belsejében, míg a mélyöblítésűnél csak egy cső látható, ezen keresztül távozik, aminek távoznia kell. Higiéniai szempontból a mélyöblítés az előnyösebb, hiszen itt a baktériumok sokkal kevésbé találkoznak a WC falával, mint a laposöblítésű változatban, illetve a csőben lévő víz szagzáró rétegként is funkcionál.
Két esetben nem komfortos a mélyöblítés használata. Az egyik, amikor az esetlegesen felcsobbanó víz kellemetlen számunkra, illetve abban az esetben, ha a testünk WC-be érkező melléktermékeinek változását nyomon szeretnénk követni. Ezt kisgyermekes családok esetében sok esetben fontos lehet, a betegségek felfedezése szempontjából.
A mélyöblítésű WC-k között újabb 2 típust különböztethetünk meg, ezek a peremes és perem nélküli darabok. A perem nélküli kivitelezés viszonylag új találmány, de higiéniai szempontból kiváló megoldás. Ezeknél a típusnál ugyanis a korábban nehezen tisztítható, perem alatti rész megszűnt, így a nagyobb energia-, idő- és tisztítószer ráfordítást igénylő perem alatti tisztítási fázis megszűnt. A perem nélküli wc-k könnyebben, gyorsabban, kevesebb tisztítószerrel tisztán tarthatóak, miközben víz felhasználásuk nem nagyobb, mint elődeiké.
A fenti szempontok figyelembevétele után a következő kérdés a bidé és a piszoár létjogosultsága a családi otthonokban. Következő cikkünkben ezekre fogunk kitérni.