Mire figyelj az új WC kiválasztásakor?
Ahhoz, hogy a fürdőszoba valóban a ház ékköve legyen, egy kicsit a funkcionalitáson túl kell gondolni, de így egyeseknél a bútorok és felszerelések kiválasztásakor olykor fajsúlyosabb kérdés a kinézet. Mi azt mondjuk meg kell találni az aranyközéputat, és a fürdőszobatermékeknek egyszerre kell a briliáns külsőt, és a hasznos technológiát képviselniük, legyen szó a bútorokról, vagy akár a WC-ről!
Amikor egy ház/lakás építésénél, felújításánál eljutunk a fürdőszoba tervezéséhez, már érezzük a bizonyságot arról, hogy a folyamat egyik legköltségesebb beruházása ennek a térnek a kialakítása lesz. Ekkor az alapszínek meghatározása mellett át kell gondolnunk a helyiség adottságait, a bútorok és a kád, vagy a zuhanyzó méretét, szokásainkat és minden tényezőt, ami kivételessé teheti az esetünket (mint pl.: gyerekek magassága etc.).
A helyiség adottságai
Mint a legtöbb pontos tervezési folyamat, ez is méréssel kezdődik, így a fürdőszoba és a bele tervezett bútorok pontos méretével kell nekiindulni a termék kiválasztásának. Nem kevés esetben okoz gondot a helyhiány, ami kisebb budapesti lakások felújításánál még gyakoribb problémát jelent. Ebben az esetben a WC a szoba ajtajának, vagy egy fürdőszobabútor ajtajának hozzáférhetőségét, kinyitását akadályozhatja, ami nagy bosszankodást okozhat egy új fürdőszobánál. Mellékes, de ha ehhez megfelelő a szoba kialakítása, akkor az összképet és a komfortot is javítja az öblítőtartály falba építése.
Megfelelő magasság
A WC-k általában azonos („standard”), vagy „komfort” magasságúak, melyek pár centivel magasabbak a standard toalettekhez képest, de megesik, hogy alacsonyabbra kell tennünk ezt a mércét, illetve a WC-t. Ez többnyire akkor merülhet fel, ha egy többgyerekes családban/iskolában/óvodában a WC használatát, elérhetőségét könnyíteni szeretnénk a kicsik számára.
Egyrészes/kétrészes WC
A kétrészes WC-k tartálya és csészéje különálló darabokból áll, a legtöbb otthonban pedig ez a megszokott toalett típus évtizedek óta. A kétrészes WC-k jól működnek, már sokan és régóta ismerik, így tökéletesen elégedettek velük, komfortos számukra emellett maradni; egyesek azonban az egyrészes WC-ket részesítik előnyben. Ezeknél a csésze és a tartály egyetlen egységgé olvad össze, így a kedveltségének oka az is, hogy az egyrészes WC-ket könnyebb tisztítani, mint a kétrészeseket, és elegáns megjelenésük van.
Fali/padló-rögzítésű WC
A falra rögzíthető WC-k korszerűen néznek ki, és bármelyik apró helyiséget nagyobbnak érezhetjük tőle, hiszen alig foglalnak helyet és nem érnek a padlóhoz. Ebben az esetben maga a tartály a falban van elrejtve, és nem látszanak a csővezetékek sem. Hátránya, hogy a beszereléshez egy fali keretre van szükség, ezért jobb választás új fürdőszobákba, mint egy régebbi WC helyére történő utólagos beszereléshez.
A padlóba rögzíthető WC-k többnyire robusztusabb külsővel rendelkeznek, ezért a térérzékelésünkben is zavaróbb lehet, mint egy fali rögzítésű WC.
Öblítési technikák
Az otthonokban évekig csak egyfajta WC-t használtak: gravitációs, lapos-öblítésű WC-t. Ezek a WC-k a víz súlyát használják az öblítéshez és tálcás a belső kialakításuk, míg a mélyöblítésű toalettek esetében nincs tálca. Falra szerelhető, beépíthető tartályos toalettet szinte nem is lehet találni tálcás öblítéssel, de előnyösebb is a mélyöblítés. Belsejében kevésbé tud megtapadni a szennyeződés, így kifejezetten higiénikus és könnyebben is tisztítható.