Épített zuhanyzó üvegajtóval vagy fallal, avagy zuhanykabin? Előnyök és hátrányok
Saját igényeink, elképzeléseink mellett fürdőszobánk mérete is meghatározza, hogy fürdőkádat vagy zuhanyzót építünk be. Egy kisebb alapterületű fürdőszobában általában érdemes a zuhanyzót választani, mert helyet spórolunk vele, és elkerüljük a zsúfoltságot. A döntések azonban itt nem érnek véget… milyen zuhanyzó legyen? Ehhez adunk néhány szempontot, hogy könnyebben menjen a választás.
A fürdőszobánk és házunk stílusa mellett a pénztárcánk vastagsága is meghatározza, hogy milyen zuhanyzót választunk. Érdemes ezzel is hosszú távra tervezni, és olyan megoldást keresni, amely éveken keresztül mutatós marad. Plusz egy szempont kell legyen a tisztántarthatóság. A zuhanyzónk naponta érintkezik vízzel, és nem mindig van időnk azt azonnal szárazra törölni, így a vízkő lerakódásával bizony minden esetben számolnunk kell. A víz keménysége nagyban befolyásolja a lerakódás mennyiségét, de minden esetben valamilyen vízkőoldó szerrel kell dolgoznunk takarítás közben, így nem csak a vízkő, de a vegyszerek mar hatása ellen is ki kell állnia az idő próbáját a zuhanyzónknak. Egy műanyag felület mindig rövidebb ideig tud szép, karcmentes maradni ilyen feltételek mellett, mint egy csempével vagy üveggel készített zuhanyzó.
Az egyben beépített zuhanykabinok több fajtája is kapható, de alapvető előnyük az, hogy egyben beilleszthetők, minden oldalról zártak, így a kifröccsenő vízzel nem kell számolnunk, ezzel megelőzve a csúszós padló miatti baleseteket. Azt ajtók általában mágnesesen záródnak, jól szigetelt tömítéssel rendelkeznek, ezért zuhanyzás közben a meleg víz hatására jobb hőérzetünk lesz, akár egy kevésbé fűtött fürdőszobában is. Az illesztések takarítása több időt vehet igénybe, ahogy a kabinfalak tisztán tartása is fontos, hogy hosszú távon is jól mutasson zuhanykabinunk. Legtöbb esetben csempére vagy műanyag/akrill zuhanytálcára is ráépíthetők.
Ha inkább egyedi méretekre vagyunk, akkor meg is építhetjük zuhanyzónkat. Ha nagyobb hely áll rendelkezésre, akkor egy falakkal három oldalról körbevett zuhanyfülkét hozhatunk létre, amihez választhatunk zuhanyajtót, akár 140 cm szélességben is. Ilyenkor egy külön zuhanyszobát hozunk létre, a víz kifröccsenésére nincs esély, és csak az ajtó üvegén látszik meg a vízkő.
Ha kevésbé szeretjük a bezártságot, vagy kevesebb hely áll rendelkezésünkre, akkor a zuhanyfal lesz a megfelelő megoldás számunkra. A walk-in zuhanyfalak a legkisebb fürdőszobákban is jól mutatnak, optikailag is tágítják a teret, ráadásul akadálymentesen használható zuhanyzót hoznak létre. Biztonságosan felszerelhető, takarítása egyszerű, mivel nincsenek kiálló alkatrészei. A víz elvezetése megfelelő zuhanyfolyóka beépítésével biztonságosan megoldható. Kisebb méretű zuhanyfal esetén érdemes figyelnünk arra, hogy a kifröccsenő víz, a zuhanyzón kívül okozhat csúszásveszélyt!
A fenti zuhanyzó megoldások mindegyikét egyedivé tudjuk tenni, és tulajdonképpen bármilyen zuhanyrendszert választhatunk hozzá.